Ολυμπιακή χρονιά-Παγκόσμιο στεφάνι ελιάς

Την Παρασκευή 30 Απριλίου 2004 το σχολείο μας συμμετέχοντας στο πρόγραμμα "Παγκόσμιο στεφάνι ελιάς" πραγματοποίησε εκδήλωση και τιμητική δεντροφύτευση με σκοπό να γιορτάσει την επιστροφή των Ολυμπιακών Αγώνων στη γενέτειρα πατρίδα τους και να τονίσει το επίσημο τρίπτυχο του Ολυμπισμού: Αθλητισμός, Πολιτισμός και Περιβάλλον.

Ομιλία από τον κύριο Γκουντούρα Νίκο -Μαθητές και το δέντρο της ελιάς-Ολυμπιακοί κύκλοι

Πατήστε πάνω στις φωτογραφίες για να τις δείτε σε μεγαλύτερο μέγεθος

Τι είναι το πρόγραμμα Παγκόσμιο στεφάνι ελιάς;

Προς τιμήν της επιστροφής των Ολυμπιακών Αγώνων του 2004 στη γενέτειρα πατρίδα τους, το AEF δημιούργησε το « Παγκόσμιο Στεφάνι Ελιάς».

Το πρόγραμμα αυτό είναι μία παγκόσμια προσπάθεια δενδροφύτευσης, κατά μήκος της Ολυμπιακής διαδρομής της φλόγας έτσι ώστε να δημιουργηθεί ένα «στεφάνι ελιάς» πάνω στη γη. Αυτή η προσπάθεια μιας πρωτοφανούς ανθρώπινης συνεργασίας θα αφήσει μία ειρηνική ανάμνηση των Ολυμπιακών ιδανικών και περιβαλλοντικής υπευθυνότητας.
Η δενδροφύτευση στα σχολεία, μαζί με τη δενδροφύτευση κατά μήκος της Ολυμπιακής λαμπαδηδρομίας, θα προσθέσει πολλά δένδρα στο “Παγκόσμιο Στεφάνι Ελιάς”, που σκοπός του είναι να στείλει τα μηνύματα του σύγχρονου Ελληνισμού σε όλο τον κόσμο για την προστασία του περιβάλλοντος.