Σκέφτομαι και Γράφω.

Τι θα μπορούσε να πει το δέντρο σ’ αυτούς που πήγαν να το κόψουν ;

Στην άκρη της παιδικής χαράς υπάρχει ένα γέρικο πεύκο .

Ήρθαν κάποιοι ξυλοκόποι , για να κόψουν αυτό το γέρικο δέντρο.Τα παιδιά σταμάτησαν το παιχνίδι και κοιτούσαν τους ξυλοκόπους που πήγαιναν να κόψουν το δέντρο .

Ξαφνικά ακούστηκε το δέντρο και είπε με λυπημένη φωνή :

«Γιατί θέλετε να με κόψετε , αφού εγώ το καλοκαίρι κάνω δροσιά

στα παιδιά , δίνω καθαρό οξυγόνο και στα κλαδιά τα πουλιά τραγουδούν

με χαρά » .

Οι ξυλοκόποι άκουσαν τη φωνή του γέρικου δέντρου και ταυτόχρονα κοίταξαν τα παιδιά που τους κοιτούσαν με στενοχωρημένο βλέμμα, ξαφνικά μάζεψαν τα πράγματά τους και έφυγαν .

Έτσι το δέντρο σώθηκε .

Κυριάκος – Γεώργιος Αθανασιάδης,  μαθητής της Τρίτης τάξης -Γ2

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

-Γιατί με μετράτε ;

-Για να σε κόψουμε .

-Γιατί να με κόψετε ; Τα δέντρα δίνουν οξυγόνο.

-Ναι, αλλά εμείς θέλουμε να κάνουμε πολυκατοικία και εσύ μας εμποδίζεις και γι’ αυτό θα σε κόψουμε.

Στέργιος Αποστόλου μαθητής της Τρίτης τάξης - Γ2

Πώς πέρασα σε μια εκδρομή .

Μια μέρα πήγαμε με το σχολείο μια εκδρομή στο λιμάνι και στο Μουσείο Μουσικών Οργάνων .Με το λεωφορείο πήγαμε πρώτα στο λιμάνι . Κατεβήκαμε από το λεωφορείο και είδαμε ένα καράβι μπαράκι , ένα ρυμουλκό ,ένα επιβατικό, ένα αστυνομικό , ένα οχηματαγωγό και ψαρόβαρκες .

Καθώς πηγαίναμε να φάμε είπαμε κι ένα τραγούδι που μας έμαθε ο κύριος μουσικός τον Παππού Αλίλη.

Πήγαμε και φάγαμε στην αίθουσα αναμονής , όπου εκεί ξαποστάζουν οι ναυτικοί . Φάγαμε και φύγαμε .

Μπήκαμε στο λεωφορείο και πήγαμε στο μουσείο .Επειδή ήταν μια άλλη ομάδα σχολείου περιμέναμε λίγο.

Ο κύριος και η κυρία μας είπαν να μπούμε μέσα.

Ανεβήκαμε στον πρώτο όροφο , είχε πολύ ωραία πράγματα είχε και το σχήμα του μουσείου .Μετά πήγαμε σε μία άλλη αίθουσα ,όπου εκεί είχε κι άλλα πράγματα . Ύστερα πήγαμε σε έναν άλλο όροφο , εκεί είχε κιθάρες και λύρες .

Μετά μπήκαμε στο λεωφορείο και πήγαμε στο σχολείο ,όπου εκεί περίμεναν οι μαμάδες .

Ελευθερία Εφραιμίδου ,μαθήτρια της Τρίτης τάξης (Γ1)

Επιστροφή στη σελίδα Μαθητές Περιεχόμενα