Επίσκεψη στο Πλανητάριο Θεσσαλονίκης

Την Πέμπτη 2 Δεκεμβρίου 2004, οι μαθητές της Ε΄ και της ΣΤ΄ τάξης επισκεφθήκαμε το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας. Συγκεκριμένα επισκεφθήκαμε το Πλανητάριο για να παρακολουθήσουμε την παράσταση:
Όαση στο Διάστημα (Ένα μαγευτικό ταξίδι στο ηλιακό μας σύστημα και πέρα από αυτό).

Τι είναι ένα Πλανητάριο;

Η αστρονομία είναι μια από τις αρχαιότερες επιστήμες. Για χιλιάδες χρόνια ο άνθρωπος προσπαθούσε να αναπαραστήσει τον νυχτερινό αστρικό ουρανό, ώστε να μπορεί τον μελετήσει και να κατανοήσει το ρόλο που έπαιξε ο πλανήτης μας η Γη, στη δημιουργία του κόσμου και το πώς συνέβη αυτό. Σήμερα, σε διάφορες πόλεις του κόσμου, άνθρωποι όλων των ηλικιών επισκέπτονται το τοπικό τους πλανητάριο σε μουσεία και σχολεία. Ονόματα όπως ο Κοπέρνικος, ο Γαλιλαίος, ο Κέπλερ, ο Νιούτον και ο Χέρσελ συνέβαλαν σημαντικά στο να έχουμε απαντήσεις για τον νυχτερινό ουρανό.
Τα πλανητάρια είναι ειδικές αίθουσες στις οποίες παρουσιάζονται σύντομα εικονικά ταξίδια στο διάστημα με τη χρήση συστημάτων προβολής αστρικών σωμάτων σε ημισφαιρικές θολωτές επιφάνειες ως οθόνες προβολής.

Εσωτερική άποψη του Πλανηταρίου Σκηνή από προβολή στο πλανητάριο

Οι φωτογραφίες και οι πληροφορίες είναι από την ιστοσελίδα του Κέντρου Διάδοσης επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας.

Κέντρο Διάδοσης επιστημών & Μουσείο Τεχνολογίας
570 01 Θέρμη
Τηλέφωνο: 2310 483 000 Φαξ: 2310 483 020
www.tmth.edu.gr