Επίσκεψη της Έκτης τάξης στην πόλη του Κιλκίς
(Αρχαιολογικό Μουσείο-Σπήλαιο-Πολεμικό Μουσείο)

Την Πέμπτη 31 Μαρτίου του 2005 τα δύο τμήματα της Έκτης τάξης του σχολείου επισκέφθηκαν την πόλη του Κιλκίς.

Το Αρχαιολογικό Μουσείο της πόλης.

Το Αρχαιολογικό Μουσείο του Κιλκίς λειτουργεί από το 1972. Σκοπός του ήταν να συγκεντρώσει τα ευρήματα από παραδόσεις ιδιωτών και από τις ανασκαφές που διενεργούνται στην περιοχή του Κιλκίς. Στις αίθουσες του μουσείου τα εκθέματα είναι τοποθετημένα με χρονολογική σειρά.Χρονολογούνται από τη Νεολιθική εποχή έως τα ρωμαικά χρόνια. Τα ευρήματα προέρχονται από τις ανασκαφές στον οικισμό της Κολχίδας, το νεκροταφείο της Παλιού Γυναικόκαστρου, από τον αρχαιολογικό χώρο της Φιλυρίας, καθώς και από άλλες περιοχές του νομού Κιλκίς.

Ευρήματα ανασκαφών Παλαιοκάστρου

Στον προθάλαμο εκτίθενται τα ευρήματα της προιστορικής περιόδου από τις ανασκαφές στην Τσαουσίτσα και το Αξιοχώρι, καθώς ευρήματα που βρέθηκαν κατά καιρούς (ειδώλια, λίθινα ειδώλια και περίαπτα) από το Πεδινό, το Γαλλικό και την Αξιούπολη.
Στην πρώτη αίθουσα εκτίθενται ευρήματα της εποχής του σιδήρου. Σημαντικότερα είναι τα τεφροδόχα δοχεία καθώς και χάλκινα κοσμήματα και σιδηρά όπλα από το νεκροταφείο του Παλαιού Γυναικόκαστρου.

Ο Κούρος της Ευρωπού

Στην δεύτερη αίθουσα υπάρχουν γλυπτά, επιγραφές και επιτύμβιες στήλες των κλασικών, ελληνιστικών και ρωμαικών χρόνων. Τα σημαντικότερα εκθέματα είναι ο Κούρος της Ευρωπού, που απεικονίζει νέο άνδρα και χρονολογείται τον 6ο αι. π.Χ. και τα τέσσερα αγάλματα από το Ηρώο του Παλατιανού (2ου αι. μ.Χ.). Επίσης στην αίθουσα αυτή υπάρχουν πήλινα ειδώλια, αγγεία και εξαίρετα κοσμήματα.

Οι πληροφορίες και οι φωτογραφίες προέρχονται από την ιστοσελίδα του Ο.Τ.Α. για το δήμο Κιλκίς (www.ota.gr/kilkis)

Σπήλαιο Κιλκίς

Το Σπήλαιο του Κιλκίς βρίσκεται στους Ν.Δ. πρόποδες του ομώνυμου λόφου στην περιφέρεια της πόλης του Κιλκίς, έχει έκταση πάνω από 1500 τ.μ. και διαδρόμους περίπου 500 μ.. Η θερμοκρασία του είναι σταθερή χειμώνα-καλοκαίρι και κυμαίνεται μεταξύ 15 και 17 βαθμών Κελσίου.

Τα δύο τμήματα της Έκτης τάξης μπροστά από την είσοδο του σπηλαίου.

Στους τοίχους υπάρχουν παράξενες πέτρινες μορφές πουλιών και ζώων.Ο επισκέπτης βρίσκεται μπροστά στο καλλιτεχνικό ένστικτο της φύσηςκαι σε φαντασμαγορικά παιχνίδια φωτός και σχημάτων.

Οι μαθητές εξερευνούν το σπήλαιο.

Πολεμικό Μουσείο

Το μικρό Πολεμικό Μουσείο βρίσκεται στον πευκόφυτο λόφο των ηρώων.

Οι μαθητές μπροστά στο ηρώο.

Το μουσείο χτίστηκε το 1966. Ανήκει στο Υπουργείο Εθνικής Άμυνας το οποίο έχει και την ευθύνη της λειτουργίας του. Ο επισκέπτης μπορεί να δει στις αίθουσες του μουσείου ντοκουμέντα από το 1912-1913, όπως και προσωπικά αντικείμενα των αξιωματικών που πήραν μέρος στη μάχη του Κιλκίς, στολές όπλα (όλμους, οβίδες, πυροβόλα κ.α.) και σημαίες συνταγμάτων. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει ο ανάγλυφος χάρτης και η οπτικοακουστική παρουσίαση της μάχης.

Οι πληροφορίες για το σπήλαιο και το πολεμικό μουσείο προέρχονται από την ιστοσελίδα του Δήμου του Κιλκίς (www.dhmoskilkis.gr)

Χώροι επίσκεψης Τηλέφωνο επικοινωνίας
Αρχαιολογικό Μουσείο Κιλκίς 2341022477
Σπήλαιο Κιλκίς 2341020054