Επίσκεψη σε εργαστήρι κεραμικής.

Την Τρίτη 8 Νοεμβρίου τα δύο τμήματα της Τετάρτης τάξης του σχολείου μας επισκεφθήκαμε το εργαστήρι κεραμικής που βρίσκεται στο χώρο των κατασκηνώσεων στο Μελισσοχώρι. Εκεί μας υποδέχτηκαν οι υπεύθυνοι του εργαστηρίου ο κύριος Γιώργος και η κυρία Νατάσα Βαρδαξή.Στη συνέχεια παρακολούθησαμε σε διαφάνειες και ακούσαμε από τον κύριο Γιώργο Βαρδαξή την ιστορία της κεραμικής τέχνης από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα. Μετά από ένα μικρό διάλειμμα και αφού ακούσαμε πως δουλεύει σήμερα ένας κεραμίστας περάσαμε από τη θεωρία στην πράξη.Είδαμε τον κύριο Γιώργο Βαρδαξή στον τροχό και στη συνέχεια γίναμε οι ίδιοι κεραμίστες.

Οι μαθητές πρακολουθούν σε διαφάνειες την ιστορία της κεραμικής τέχνης και τη διαδικασία της επεξεργασίας του πηλού.

Ο κύριος Γιώργος Βαρδαξής στον τροχό.

Οι μαθητές στους πάγκους εργασίας.

Επιστροφή στη σελίδα: "Επισκέψεις"