Ελευθέριο - Κορδελιό 5-3-2003

Κύριε Πρωθυπουργέ

Εμείς τα παιδιά της Τρίτης τάξης ,του 4ου Δημοτικού Σχολείου Ελευθερίου – Κορδελιού Θεσσαλονίκης , αποφασίσαμε να σας στείλουμε αυτό το γράμμα , για να σας παρακαλέσουμενα βοηθήσετε (και από τη θέση του προέδρου της Ε.Ε.)να μη γίνει πόλεμος.
Βλέπουμε και ακούμε στις ειδήσεις ότι στο Ιράκ θα γίνει πόλεμος.Εμείς, τα παιδιά , δε θέλουμε ποτέ και πουθενά να γίνεται πόλεμος.Γιατί ο πόλεμος είναι κακό πράγμα .

Πολλοί άνθρωποι χάνουν τη ζωή τους , άλλοι εγκαταλείπουν τον τόπο τους και γίνονται πρόσφυγες σε άλλες χώρες ,τα φάρμακα δεν υπάρχουν , η τροφή δε φτάνει για όλους ,οι οικογένειες κινδυνεύουν να χαθούν , τα παιδιά πεθαίνουν.Η ατμόσφαιρα μολύνεται με καταστροφικές συνέπειες για τον άνθρωπο .

Αν αρχίσει πάλι πόλεμος , οι χαρές θα γίνουν λύπες .

Όσα ονειρεύονται τα παιδιά θα γίνουν εφιάλτες !!!

Οι άνθρωποι γεννήθηκαν , για να ζουν και όχι για να πεθαίνουν.

Εμείς κύριε Πρωθυπουργέ μόνο ΕΙΡΗΝΗ ζητάμε !!!

Η ειρήνη έχει όλα τα καλά . Έχει χαρά , ζωή , ευτυχία .Δεν σκοτώνονται άνθρωποι , τα παιδιά έχουν να φάνε και πηγαίνουν σχολείο , μπορούν να παίξουν ανέμελα , γιατί μετά θα τους περιμένει η ζεστή αγκαλιά της μαμάς ή του μπαμπά.

Τα ποτάμια και η θάλασσα δεν μολύνονται , η φύση δεν καταστρέφεται,η ατμόσφαιρα δε γεμίζει με ραδιενεργές ουσίες .

ΜΟΝΟ ΕΙΡΗΝΗ ΖΗΤΑΜΕ !!!

Με την ΕΙΡΗΝΗ όλος ο κόσμος θα είναι αλλιώς …
Θα είναι χαμογελαστός !!!

Σας παρακαλούμε σταματήστε αυτόν τον πόλεμο.

Σας ευχαριστούμε που μας διαβάσατε και ξέρουμε ότι θα προσπαθήσετε γι’ αυτό που σας ζητάμε .

Οι μαθητές της Τρίτης τάξης του 4ου Δημοτικού Σχολείου Ελευθερίου:
Αηδονίδης Παύλος , Αηδονίδου Ελένη , Αθανασιάδη Ιωάννα , Αθανασιάδης Βασίλειος – Κωνσταντίνος , Γιαννόπουλος Θεόδωρος , Εφραιμίδου Ελευθερία , Καζαντζόγλου Αγγελική , Καρτερόπουλος Χαράλαμπος ,
Κατσαρώνας Απόστολος , Κοτσιακιαχίδου Δήμητρα ,Λαμπριανίδης Χρήστος , Νικούδη Λαμπρινή ,
Ντερβίσι Τζουλιάνο Παπαθεοδώρου Κωνσταντίνος , Παυλίδου Ιωάννα , Σαρηκυριακίδης Χρήστος ,
Τσακύρη Θεανώ , Τσαντίνης Ανέστης
Αγγουράς Άγγελος , Αθανασιάδης Κυριάκος-Γεώργιος , Αποστόλου Στέργιος , Αρβανίτη Καλλιόπη ,
Βαβούρα Σοφία , Γαλάνη Μαρίνα , Γαλατάς Κωνσταντίνος , Γαλατάς Παναγιώτης , Γιάννου Χριστίνα ,
Ιορδανίδης Αλέξανδρος , Καραβασίλης Μανώλης , Καρφοπούλου Μαγδαληνή , Νικολαΐδης Δημήτρης ,
Παναγιωτίδου Μαρία , Τσιλιοπούλου Ελίζα , Τσιριγώτης Θεόδωρος και Χαραλαμπίδης Γρηγόρης