4ο Δημοτικό Σχολείο Ελευθερίου Κορδελιού

Τάξη Γ΄

Ευέλικτη Ζώνη – Υγιεινή Διατροφή

ΕΡΕΥΝΑ : ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ

Για να μάθουμε τις διατροφικές συνήθειες των μαθητών του σχολείου μας, κάναμε μια έρευνα. Η έρευνα περιελάμβανε ερωτήσεις σχετικά με τις διατροφικές τους συνήθειες. Μοιράσαμε σε όλους τους μαθητές ερωτηματολόγιο, που το ονομάσαμε Ερωτηματολόγιο Εβδομαδιαίας Διατροφικής Συνήθειας Μαθητών.

Το Ερωτηματολόγιο μας το επέστρεψαν συμπληρωμένο ανώνυμα153 μαθητές (68 αγόρια και 85 κορίτσια).

Η έρευνα διεξήχθη σε δείγμα ηλικίας 6-12 ετών. Η μελέτη και η διεξαγωγή των αποτελεσμάτων, διακρίνεται στα αποτελέσματα που αφορούν τις διατροφικές συνήθειες : α)του συνόλου των μαθητών ,β)των αγοριών και γ) των κοριτσιών .

Μερικά ενδιαφέροντα αποτελέσματα : Το 22% των μαθητών του σχολείου μας δεν παίρνει πρωινό , το 8% δεν τρώει τίποτα στο διάλειμμα ,το 8% δεν τρώει καθόλου όσπρια , το 5% δεν τρώει καθόλου λαχανικά και μόνο το 5%τρώει φρούτο στο διάλειμμα .

Η έρευνα πραγματοποιήθηκε το Δεκέμβρη του 2002 στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης.

Για να δείτε το ερωτηματολόγιο πατήστε εδώ.

Για να δείτε τα αποτελέσματα - στατιστικά πατήστε εδώ.

Επιστροφή στη σελίδα : Δραστηριότητες Περιεχόμενα